Maaş teklifi öğretmeni çileden çıkardı

Her yıl yaptıkları fahiş zamlara karşın öğretmenlerin emeğini asgari ücretle ölçen birçok özel okulun, sömürüye dayalı maaş politikası bir anaokulu öğretmeninin videosuyla bir kez daha gözler önüne serildi…

Videoda, haftanın 7 günü, 12 saat çalışmasına karşılık kendisine dalga geçer gibi 6 bin 500 lira teklif edildiğini belirten öğretmen, meslektaşlarının ve kendisinin maruz kaldığı durum nedeniyle çok kırgın, üzgün ve öfkeli olduğunu söyledi.

Atatürk’ün, “Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet, henüz bir millet adını alma yeteneğini kazanamamıştır” sözleriyle kutsallığının altını çizdiği, onlara özel gün armağan ettiği öğretmenler, günümüzde sömürü çarkında ezilen emekçilerden biri haline geldi.

Kadro ya da atama beklerken, aç kalmamak için kapılarını çaldıkları özel okulların emek ve maaş sömürüsü altında ezilen eğitimcilerin büyük bir kısmı karın tokluğuna çalıştırılıyor.

Bunun son örneği de Eskişehir’de yaşandı…

Kentteki özel bir ana okuluna iş başvurusunda bulunan kadın öğretmen, kurumun emeğini hiçe sayan ücret teklifini ve kölelik düzenindeki çalışma sistemini şu sözlerle anlattı:

-Eskişehir’de bulunan özel bir anaokuluna iş görüşmesine gittim. İlk 3 ay deneme süresi, haftada 7 gün çalışma ve saat 12 ile 16 arasında mesai yapma şartıyla hafta sonları dahil çalışma.

Ayrıca hafta sonları için 4 farklı atölye planlamam istendi. Buna karşılık aylık 6.500 TL maaş teklif edildi.

Öğretmen, itirazına istinaden deneme süresinin 1 aya indirildiğini bildirdi.

Haftalık 7 gün sürecek çalışmanın sonunda kabul edilmesi halinde maaşının asgari ücret seviyesinde olacağını da sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x