Bakan Fidan, Mısırlı mevkidaşıyla görüştü

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, bugün Mısırlı mevkidaşı Samih Şükri ile bir araya geldi. İki bakan görüşmenin ardından birlikte basın açıklamasında bulundu.

Açıklamaya göre bakanlar, ticaret ve ekonomi alanlarında iş birliği ve Mısır’daki 3 milyar dolar değerindeki yatırımları görüştü. Bakan Fidan, Türkiye ve Mısır arasındaki ticaret hacminin 8 milyar dolar değerinde olduğunu açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Mısır ziyareti sırasında ortaya konan 15 milyar dolarlık hedefe ulaşmak için limanlar arasında seferlerin tekrar başlatılacağı kaydedildi.

GAZZE SORUNU ELE ALINDI

Mısır’la Türkiye arasındaki ikili ilişkilere ek olarak bakanlar, Gazze başta olmak üzere bölgesel sorunları da ele aldı. Bakanlar arasında Gazze’de durumun ciddiyeti ve atılması gereken adımlar görüşüldü. Bakan Fidan, “Gazze’de yapılması gerekenlerin altını çizdik” ifadelerini kullandı.

Türkiye ve Mısır arasında önemli iş birliği alanı olan Libya, Sudan, Somali ve Etiyopya sorunları da masaya yatırıldı.

Libya’nın bütünlüğüne ve Sudan’daki iç savaşın bölgesel etkilerine nasıl katkı sağlanabileceği görüşüldü. İleriye dönük çözüm planları tartışıldı.

Bakan Fidan, “Mısır ve Türkiye’nin işbirliği halklarımızın ve bölgemiizn fevkalade yararınadır” ifadelerini kullanarak iki ülkenin coğrafyamızda da işbirliğini sürdüreceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x