Almanya’da halk, aşırı sağcı AfD’ye karşı ayaklandı

AA

Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi, Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde sürpriz sonuçlara imza attı.

AfD, geçen döneme göre oylarını 4,9 puan artırdı. Yüzde 15,9’la ikinci oldu. Başbakan Olaf Scholz’un partisi Sosyal Demokratlar, üçüncü sıraya geriledi.

Erken seçim kararı alması için Scholz üzerinde baskılar artarken, Köln kentinde gösteri düzenlendi.

AfD karşıtı gösteri

Gösteri, AfD’nin bir lisede düzenlediği konferansa karşı gerçekleştirildi.

Widdersdorf’taki Neue Sandkaul Lisesi’nde düzenlenen AfD’nin bölge parti konferansını protesto etmek amacıyla okulun önünde düzenlenen gösteriye yaklaşık 4 bin kişi katıldı.

Irkçılığı eleştirdiler

Aşırı sağcı partinin ve ırkçılığın eleştirildiği gösteriye çeşitli sivil toplum kuruluşları da destek verdi. Protesto gösterisinde bazı yerel müzik grupları da sahne adı.

AfD’nin lisede parti konferansı düzenlemesi nedeniyle Köln Belediyesi birçok kesim tarafından eleştirildi.

Belediye yetkilileri ise lise binasında parti konferansını yasaklamak için hiçbir yasal yetkilerinin olmadığını belirtti.

Almanlar: Utanç verici

Bu arada Köln kentinin bazı sakinleri, AP seçimlerinde aşırı sağcı AfD’nin ikinci parti olmasını “utanç verici” olarak nitelendirerek, seçimlere katılım oranının az olduğuna dikkati çektiler.

Almanlar, özellikle son dönemlerde aşırı sağ partilerin oy oranında artış olduğunu bildiklerini ancak gerek diğer ülkelerdeki aşırı sağ partilerin, gerekse Almanya’daki AfD’nin oy oranının bu kadar yüksek çıkmasının kendilerini şaşırttığını ifade ettiler.

Seçim sonuçları ‘şok etti’

Üniversite öğrencisi Leah, seçim sonuçlarının kendisini şok ettiğini belirterek, diğer ülkelerde de aşırı sağ partilerin yüksek oranda oy aldıklarını ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x